Náš příběh
Jsme oborový klastr založený v roce 2025 se speciálním zaměřením na recyklaci lithiových baterií. Propojujeme soukromý a veřejný sektor s cílem zvýšit informovanost o tématu recyklace baterií, podpořit výzkum a komercializaci vědeckých poznatků, stejně jako inovace a pozitivní legislativní změny.


Naše mise
Chceme budoucnost, kde materiály nejsou vnímány jako odpad, ale jako cenné zdroje k dalšímu využití. Podporujeme cirkulární ekonomiku skrze efektivní recyklaci baterií, materiálovou soběstačnost a respekt k přírodě.

Naše vize
Spojujeme akademii, byznys a veřejný sektor pro podporu recyklace baterií. Podporujeme výzkum, inovace a pozitivní legislativní změny. Šíříme osvětu a vzděláváme klíčové partnery pro efektivní využívání zdrojů a udržitelný rozvoj.

Komerční rozvoj
Stanislav Cingroš
Dlouhodobě se věnuje inovacím v oblasti energetiky, kde využívá své zkušenosti z působení v mezinárodních společnostech. Od roku 2017 se specializuje na technologii bateriových úložišť a jejich následné recyklace. Založil a vedl výzkumný projekt zaměřený na využití baterií z elektromobilů pro ukládání energie (tzv. 2nd life), ale hlavním cílem byl výzkum recyklace lithiových baterií až na úroveň separace jednotlivých zájmových kovů. Výsledky projektu a navazující aktivity dále aplikuje do cirkulární ekonomiky v oblasti bateriových technologií.

Výkonná ředitelka
JUDr. Lucie Šánková
Vystudovala Právnickou fakultu v Olomouci. Dříve působila jako advokátka a podílela se na několika výzkumn ých projektech Technologické agentury TAČR zaměřených na oblast dopravy. Své znalosti předává jako lektorka programů pro řidiče, přednáší a publikuje články na toto téma. Pracovala v České televizi jako moderátorka právního pořadu Týden v justici.

Vědecký garant
Prof. Ing. Pavel Janoš, CSc.
Absolvent chemické fakulty Univerzity Pardubice a PřF UK v Praze. Docent na přírodovědecké fakultě v Brně a profesor v oboru Chemie a technologie ochrany životního prostředí na VUT Brno. Díky dlouholetým zkušenostem v oblasti aplikovaného výzkumu speciálních anorganických materiálů působí jako koordinátor spolupráce mezi akademickou a průmyslovou sférou.

Technický garant
Ing. Tomáš Kubina
Absolvoval ČVUT FEL. Specializuje se na vývoj technologie bateriových úložišť a přípravu i realizaci souvisejících projektů. Podílel se na vývoji second life bateriových aplikací. Působí společně se Stanislavem Cingrošem ve vlastní společnosti Appsen a současně jako technický poradce pro asociaci Aku-bat.

Komerční rozvoj
Tomáš Krenc
Tomáš Krenc je zakladatelem společnosti FOR MTECH, která se specializuje na vývoj a implementaci pokročilých technologických řešení a realizaci projektů v oblasti cirkulární a udržitelné ekonomiky. Tomáš zároveň působí jako spolumajitel a jednatel renomované projekční, inženýrské a dodavatelské společnosti CHEMINVEST, která v oboru chemie, energetiky a průmyslových staveb působí již 30 let, a jako majitel úspěšné inženýrské společnosti FOR Engineering. Ta se specializuje na řízení EPC projektů v energetickém a chemickém sektoru a na vývoj prototypů vodíkových zařízení, jakými jsou vodíkový záložní zdroj a autonomní mobilní plnicí stanice vodíku. Je rovněž zakladatelem vodíkové společnosti FOR H2ENERGY.

Vědecký garant
Ing. Jiří Štojdl
Vystudoval odpadové hospodářství a dlouhodobě se věnuje recyklaci lithiových baterií. Je vedoucím skupiny zabývající se recyklací lithiových baterií na FŽP UJEP. V minulosti spolupracoval na výzkumu a vývoji různých zařízení s řadou průmyslových partnerů.

Vědecký garant
Dr. Ing. Tadeáš Wangle
Od doktorátu v KU Leuven pracuje Tadeáš Wangle na UJEP. Vedle výuky také pracuje na metodách zlepšování recyklace vysloužilých baterií. V současné době se soustředí na snižování dopadu recyklačních procesů odstraňováním minoritních odpadních produktů. Různé procesní kapaliny mohou po přečištění být znovu použity.